Strona główna
Czy warto stosować oleje silnikowe z dodatkami?
Czy warto stosować oleje silnikowe z dodatkami?

15.06.2024

Czy warto stosować oleje silnikowe z dodatkami?

W dzisiejszych czasach, kiedy samochody są coraz bardziej zaawansowane technologicznie, wiele osób zastanawia się, czy warto stosować oleje silnikowe z dodatkami. Czy takie rozwiązanie jest korzystne dla naszego pojazdu? Warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które mogą wpłynąć na decyzję o wyborze odpowiedniego oleju silnikowego. W tym artykule przyjrzymy się zaletom i wadom stosowania olejów z dodatkami oraz jak wpływają one na wymianę filtrów samochodowych.

 

Zalety stosowania olejów silnikowych z dodatkami

 

Oleje silnikowe z dodatkami mają wiele zalet, które przekładają się na lepszą ochronę silnika i jego dłuższą żywotność. Po pierwsze, dodatki do olejów poprawiają właściwości smarne oleju, co zmniejsza tarcie między elementami silnika. Dzięki temu zużycie części jest mniejsze, a silnik pracuje sprawniej. Po drugie, dodatki do olejów pomagają utrzymać czystość silnika, usuwając nagromadzone osady i zanieczyszczenia. W efekcie silnik jest chroniony przed korozją i zużyciem. Po trzecie, niektóre dodatki do olejów mają właściwości antyutleniające, co zapobiega przedwczesnemu starzeniu się oleju i utracie jego właściwości smarnych.

 

Wpływ olejów z dodatkami na wymianę filtrów samochodowych

 

Stosowanie olejów silnikowych z dodatkami może wpłynąć na częstotliwość wymiany filtrów samochodowych. W przypadku korzystania z takich olejów, filtry mogą pracować dłużej, gdyż dodatki do olejów pomagają utrzymać czystość silnika i zmniejszyć ilość zanieczyszczeń. To oznacza, że wymiana filtrów samochodowych może być rzadsza, co przekłada się na oszczędności dla kierowcy. Jednak warto pamiętać, że regularna kontrola stanu filtrów i ich wymiana w odpowiednim czasie jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania samochodu. Usługa wymiany filtrów samochodowych we Wrocławiu i każdym innym miejscu jest łatwo dostępna.

 

Potencjalne wady stosowania olejów z dodatkami

 

Mimo wielu zalet stosowania olejów silnikowych z dodatkami, warto również wspomnieć o potencjalnych wadach takiego rozwiązania. Po pierwsze, niektóre dodatki mogą wpływać negatywnie na żywotność uszczelek i uszczelnień w silniku, powodując ich przedwczesne zużycie. Po drugie, niektóre dodatki do olejów mogą powodować osadzanie się zanieczyszczeń na powierzchniach silnika, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do problemów z jego pracą. Po trzecie, stosowanie olejów z dodatkami może być droższe niż korzystanie z tradycyjnych olejów silnikowych, co dla niektórych kierowców może być istotnym czynnikiem.

 

Wybór odpowiedniego oleju silnikowego

 

Ostatecznie decyzja o stosowaniu olejów silnikowych z dodatkami zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji kierowcy. Warto uwzględnić zarówno zalety, jak i wady takiego postępowania oraz porównać je z korzyściami płynącymi ze stosowania tradycyjnych olejów silnikowych. Ważne jest również, aby pamiętać o regularnej wymianie filtrów samochodowych, niezależnie od rodzaju używanego oleju. Profesjonalna wymiana filtrów samochodowych to gwarancja odpowiedniej ochrony silnika i jego długiej żywotności.